NEWS

Australian Track & Field Championships 2021

Sydney April 12 to 19

After last years National Champs were cancelled, it was great to see so many Essendon Athletes trek to Sydney to give it their all. It had everything- Medals, meet records, PBs, club records, block slips and even a Tokyo Olympics Selection.

Check out all the results below:

Medalists:

GOLD

  • Linden Hall- Open Women’s 1500m 4:07.57 (TOKYO SELECTED)
  • Aidan Roberts U20 Mens Steeplechase 9:11.37
  • Archie Noakes -U18 Men’s
    • 2000m steeplechase 5:45.52 new club record M17 & M18 2000m S/C (also Meet Record)
    • 3000m 8:23.88 New club Under 17 & Under 18 record & Meet record
  • Zoe Edwards -U18 Women’s Triple Jump 11.67m
  • Kevin Healy- U17 Mens Hammer 65.07m -U 17 & U 18 Club records
  • Jamison Towers -U14 Women’s Long Jump 5.22m

SILVER

  • Maria Strong- Open women’s SEC Shot put 6.15m
  • Sukhnoor Rangi – U15 women’s Pole vault 2.65m
  • Jamison Towers- U14 Women’s High Jump 1.58m
  • Josh Djatschenko- U14 Men’s 100m 12.06s Q 12.17s

BRONZE

  • Chris Mitrekvski- Open Mens Long Jump 7.79m
  • Sukhnoor Rangi – U15 Women’s Javelin 35.66m
  • Jamison Towers -U14 Women’s 80m hurdles 12.96s Q 12.63s
  • Josh Djatschenko- U14 Men’s 200m 24.34s Q, 23.91s

All Results:

P (Prelim) DNP (Didn’t Progress) Q Qualified in prelims


OPEN MEN

Chris Mitrevski
Long Jump P 7.45m Final 7.79m Bronze

Jack Hale – Competing for Tas
100m P 10.80 Q Semi 10.45 Q Final 10.43 4th

Ayo Ore
Triple Jump 15.90m 4 th

Cameron Searle
400m 47.19s Q Final 47.17s 5th

Jacob Despard (Competing for Tas)
100m P 2nd 10.67s Q, Semi 10.51s DNP

Jude Cam
110m hurdles 14.89s Q Final 14.65s 4th


Marcus Guglielmino
400m 48.52s DNP

Harrison Williams
Long Jump P 7.15m DNP

Benan Oztorun
Long Jump P 6.99m DNP

Ebuka Okpala

Triple Jump 14.67m 7th

Angus Wood
Triple Jump 14.53m 8th


Jack Hale (Photo Credit: SS Athletics)
Cameron Searle (Photo Credit: SS Athletics)

OPEN WOMEN

Linden Hall
1500m 4:12.76 Q Final 4:07.57 Gold

Maria Strong
SEC Shot put 6.15m Silver

Tierra Exum
Triple Jump P 12.41m Q Final 12.76m 4 th

Zara Keca
Triple Jump P 11.82m DNP
Long Jump P 5.57m 8th DNP


Montana Djatschenko
Long Jump P 5.67m 6th DNP


Melissa Foster -Competing for WA
Triple Jump P 11.80m 7 th DNP

Ilana Grandine
100m P 12.16s 2 nd Q Semi 12.19s DNP
200m P 24.65s DNP


Charlotte Wilson
Steeplechase 10:47.16 8th

Ilana Grandine (Right) Photo Credit- SS Athletics


UNDER 20 WOMEN

Emily Portaro

Triple Jump 11.69m 5th


UNDER 20 MEN

Aidan Roberts
Steeplechase 9:11.37 Gold

Jade Guglielmino
Pole vault 4.10m 8th

Liam Glew
Triple Jump 13.51m 7th


UNDER 18 MEN

Archie Noakes
2000m steeplechase 5:45.52 Gold with a new club record M17 & M18 2000m S/C (also Meet Record)
3000m 8:23.88 Gold New club & Meet record

Jack Walsh
High Jump 1.95m 6th


Cooper Cavallo
Triple Jump 13.24m 7th


UNDER 18 WOMEN


Zoe Edwards
Triple Jump 11.67m Gold

Mackenzie Wood
High Jump 1.50m 12th


UNDER 17 MEN


Kevin Healy
Hammer 65.07m Gold (U 17 & U 18 Club records)


UNDER 17 WOMEN

Katie Baynes
Triple Jump 11.42m 7th

Katie Baynes (Photo Credit: WatchBox Images)

UNDER 16 MEN


Thomas Sims
High Jump 1.82m 7th

Mackenzie Leith
Discus 47.19m 10th


UNDER 16 WOMEN

Tesia Haggai
Triple jump 11.27m 6th


UNDER 15 WOMEN

Sukhnoor Rangi
Pole vault 2.65m Silver (equal club record)
Javelin 35.66m Bronze

Lily- Bella Hilli
90m hurdles 14.32s 4th
200m hurdles 30.93s 6th

Nicola Steers
Discus 26.35m 12th

Nicola Steere- Photo Credit: Victoria Entwistle Hardeman- VEH Pics


UNDER 15 MEN


Arden Stevens
Long Jump 5.23m 13th
Triple Jump 12.51m 4th
200m 25.00s 6th DNP


UNDER 14 WOMEN


Jamison Towers
Long Jump 5.22m Gold
80m hurdles 12.96s Q 12.63s Bronze
100m 13.39s (DNP)
High Jump 1.58m Silver
200m 26.94s DNP


Ella Duncan
High Jump 1.45m 8th

UNDER 14 MEN

Josh Djatschenko
100m 12.06s Q 12.17s Silver
200m 24.34s Q, 23.91s Bronze

Latest News